چهارده نشانه از هک شدن گوشی موبایل شما

گوشیهای هوشمند امروزی تبدیل به کامپیوترهایی قدرتمند شده اند که یک نسل پیش این امکانات را شبیه به داستانهای علمی تخیلی می‌دانستند! این دستگاه‌ها اطلاعات محرمانه گسترده‌ای از ما را در خود ذخیره و نگهداری می‌کنند نظیر: پیامکها و ایمیلهای ما و یا اکانتها و حسابهای کاربری مختلفی که به صورت باز و لاگین شده روی اپلیکیشن‌های مختلف داریم. بنابراین بدیهی است که از هک شدن و سرقت اطلاعات گوشی خود جلوگیری کنیم و در صورت بروز چنین رخدادی، یعنی هک گوشی، بلافاصله اقدامات مناسب در این زمینه را انجام دهیم. اما چگونه می‌توان فهمید که گوشی ما هک شده و مورد سوء استفاده قرار گرفته است؟

 

در اینجا مجموعه‌ای از علائم و عوارض را لیست کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا بفهمید آیا گوشی شما هک شده یا نه؟

توجه داشته باشید که بروز هیچ یک از این علائم به صورت قطعی بیانگر این نیست که گوشی شما هک شده و ممکن است به دلایل مختلفی گوشی شما رفتارهای ناهنجاری و غیرمعمولی از خود نشان بدهد. اما اگر گوشی شما به ناگاه دچار چندین رفتار سؤال برانگیز شد و یا پس از کلیک روی یک لینک، و یا دانلود نرم‌افزاری از یک مارکت متفرقه و یا بازکردن ضمیمه یک ایمیل مشاهده کردید که چند تا از علائم زیر به سرعت در آن در حال گسترش هستند، باید اقدامات اصلاحی مناسب را انجام بدهید و دست به کار بشوید مطابق آنچه که در ادامه شرح داده شده است.

گوشی یا تبلت شما کندتر از قبل شده است

بدافزارهای که در پشت صحنه (background) مشغول به کار هستند می‌توانند سرعت عملکرد نرم‌افزارهای سالمی که روی گوشی شما هستند را کاهش دهند و یا به دلیل تبادلات ارتباطی که از طریق شبکه دارند، سرعت اینترنت شما را کاهش دهند. خیلی مهم است که البته بدانیم به روزرسانی سیستم عامل گوشی برخی مواقع منجر به افت سرعت و کارآیی گوشی می‌شود، به همین خاطر اگر سرعت گوشی شما بعد از آپدیت کم شد، شوکه و نگران نشوید. به طریق مشابه، اگر شما گوشی خودتان را با نرم‌افزارهایی زیادی که حافظه و پردازنده گوشی شما را حسابی درگیر می‌کنند، پر کنید طبیعی است که سرعت گوشی شما کاهش می‌یابد.

گوشی شما پیامکهای عجیب و غریبی را ارسال یا دریافت می‌کند

اگر دوستان و همکاران شما به شما گزارش کردند که پیامکهای عجیبی و غیرمعمولی از طرف شما دریافت کرده‌اند، یک جای کار می‌لنگد و مشکلی وجود دارد. این مورد درباره ایمیل هم صدق می‌کند. همچنین اگر پیامکهای دریافتی عجیبی دارید، احتمال نقص در وضعیت امنیتی شما و هک شدن آن وجود دارد.

برنامه‌های جدیدی روی گوشی شما نصب شده‌اند ولی شما آنها را نصب نکرده‌اید

در حالی که ممکن است شرکت سازنده گوشی شما یا اپراتور موبایل شما، نرم‌افزارهایی را روی گوشی شما نصب کنند اما اگر ناگهان با نرم‌افزاری مواجه شدید که سر و کله آن به تازگی پیدا شده، باید مطمئن شوید که این نرم‌افزار، نرم‌افزاری مجاز و بدون غرض است. در گوگل راجع به این نرم‌افزار جستجویی بکنید و ببینید سایتهای معتبر فنی در مورد آنها چه چیزی می‌گویند. وجود آسیب‌پذیری در سیستم عامل گوشیهای اندروید و آیفون به نرم‌افزارها اجازه می‌دهد تا سطح دسترسی خود را به صورت غیرمجاز و بدون اطلاع شما افزایش دهند و امکانات امنیتی سیستم عامل شما را دور بزنند. آنها شاید بتوانند اطلاعات شما را بدزدند، صدای تماسهای و یا پیامکهای شما را ضبط کنند، به اکانتهای شما در شبکه های اجتماعی یا حسابهای بانکی دسترسی پیدا کنند و هر نوع ویرانی را از خود به جای بگذارند.

باتری گوشی شما خیلی زودتر از معمول خالی می شود

اجرای حجم زیادی از عملیات در پس زمینه و پشت صحنه (نظیر این که بدافزار همیشه در حال پایش فعالیت شما باشد و اطلاعات شما را به سروری ارسال کند)، باعث توان مصرفی باتری گوشی شما می‌شود

گوشی شما داغتر از قبل است

به دلیل مشابه، ممکن است گوشی شما داغتر از پیش بشود.

سایتها متفاوت با گذشته به نظر می‌رسند

اگر کسی بدافزاری را روی گوشی شما نصب کرده باشد که شبکه گوشی شما را پروکسی بکند، یعنی این که او بین مرورگر و اینترنت شما قرار می‌گیرد (تا درخواستهایی که شما به اینترنت ارسال می‌کنید را بخواند و بررسی کند و در مواردی دستکاری کند یا تغییر بدهد)، ممکن است باعث گردد که سایتهایی که به آن مراجعه می‌کنید متفاوت با قبل به نظر برسند.

برخی برنامه‌ها ممکن است درست کار نکنند

اگر برنامه‌ای که تا به حال درست کار می‌کرده، به ناگاه از کار بیفتد، این ممکن است نشانه وجود پروکسی یا بروز اختلال در عملکرد آنها توسط بدافزارها باشد

شما متوجه افزایش زیاد در حجم مصرف داده یا تعداد پیامکها می‌شوید

اگر شما در خلال بررسی مصرف داده گوشی خود یا تعداد پیامکهای ارسالی متوجه افزایش بیش از سطح مورد انتظار خود شدید، به ویژه این که شروع این اتفاق همزمان با «رخدادی مشکوک» در گوشی شما بوده است، این ممکن است نشانگر وجود بدافزاری در گوشی شما است که در حال ارسال اطلاعات شما به شخصی دیگر است.

همچنین شما می‌توانید میزان ترافیک و مصرف داده هر کدام از نرم‌افزارهای گوشی خود را بررسی کنید و اگر ترافیک مصرفی آن با عملکردی که به شما ارائه می‌دهد متناسب نبود، یک جای کار اشکال دارد. مثلاً غیرطبیعی نیست که نرم‌افزاری مانند اینستاگرام که عکس و ویدئو به شما نشان می‌دهد ترافیک زیادتری مصرف کند اما این یک نرم افزار یادداشت برداری(Note) ترافیک زیادی را مصرف کنید، چندان طبیعی نیست. اگر شما نرم‌افزار را از مارکتی متفرقه نصب کرده‌اید، می‌توانید آن را پاک کنید و دوباره آن را از مارکتی معتبر و قابل اطمینان نصب کنید. ولی اگر بدافزاری روی گوشی شما نصب باشد، انجام چنین کاری ممکن است به حل مشکل شما کمکی نکند.

قبض تلفن شما هزینه‌های غیرمتعارفی دارند

مجرمان فضای مجازی می‌تواند از گوشی‌هایی که هک شده‌اند سوء استفاده کنند و برای تماسهای تلفنی بین‌المللی با دیگران و یا ارسال پیامکها به شماره‌های خارجی استفاده کنند و یا به روشهای دیگری برای شما هزینه‌تراشی کنند.

صفحات “پاپ-آپ” روی گوشی شما نمایش داده می‌شوند در حالی که قبلاً هیچ وقت خبری از آنها نبود

مانند کامپیوترهای شخصی، بعضی از بدافزارهای تلفن هوشمند نیز با نمایش صفحات تبلیغی و پاپ آپها از شما دعوت به انجام کارها یا بازدید از سایتهای مختلف می‌کنند. اگر پاپ-آپها را دیدید، مراقب باشید

 

ایمیلهایی که از گوشی یا تبلت خود ارسال می‌کنید، به عنوان اسپم تشخیص داده می‌شوند

اگر ایمیلهای شما توسط آنتی ویروسها یا اسپم فیلترها به عنوان اسپم تشخیص داده می‌شوند، این اتفاق ممکن است نشانه‌ای بر این باشد که تنظیمات ایمیل شما دستکاری شده به نحوی که ایمیلهای شما اول به سروری ارسال می‌شوند که توسط افراد خرابکار بازبینی و بازخوانی می‌شوند و سپس به سرور اصلی مخابره می‌شوند، که با چنین کاری بسیاری از سرورها ایمیل شما را به عنوان اسپم ثبت می‌کنند.

 

گوشی شما تلاش می‌کند تا به سایتهای «بد» وصل شود

بسیاری از شبکه‌ها، نظیر شبکه‌های اداری و سازمانی دسترسی به سایتهای مشکلدار و مسأله دار را محدود می‌کنند. اگر متوجه شدید که گوشی شما، بدون اطلاع شما، سعی در دسترسی به چنین سایتهایی دارد، ممکن است گوشی شما آلوده شده باشد.

 

شما متوجه اختلال غیرمعمول در تماسها و سرویس مخابراتی گوشیتان شده‌اید

اگر شما مدام با این رخداد مواجه می‌شوید که تماسهای شما قطع می‌شود یا امکان برقراری تماس را ندارید در حالی که آنتن گوشی شما پر است، یا صداها و نویزهای غیرمعمولی را روی در خلال تماسهای خود می‌شنوید، ممکن است مسأله‌ای وجود داشته باشد. معمولاً اتفاقاتی از این دست بیانگر اختلالات فنی هستند که ربطی به آلوده شدن گوشی شما ندارد، اما همیشه این طور نیست. به همین خاطر اگر متوجه شدید این اتفاق بلافاصله پس از انجام عملی رخ داد که الان از انجام آن پشیمان هستید، شاید لازم باشد که اقدامات اصلاحی مناسب را شروع کنید.

 

نشت یا لورفتن اطلاعات

اگر متوجه لورفتن اطلاعات خودتان شدید، باید به دنبال منبع آن باشید. در خلال این فرآیند، کنترلهای معمول شامل بررسی وضعیت گوشی شما نیز می‌شود.

 

اگر مشکوک به این هستم که گوشی من هک شده، چکار باید بکنم؟

اگر شک کردید که گوشی شما هک شده، گوشی خود را با آنتی ویروسهای «معتبر» و ترجیحاً با بیش از یک آنتی ویروس اسکن کنید. همچنین نرم‌افزارهایی را که نمی‌شناسید از روی گوشی خود پاک کنید. اگر ممکن است، گوشی خود را کاملاً پاک (wipe) کنید، به تنظیمات کارخانه برگردانید (reset factory) و نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را صرفاً از مارکتهای معتبر نصب کنید. همچنین نصب یک نرم‌افزار امنیت اینترنت (internet security) کاری خوب و مناسب به نظر می‌رسد. با این حال اگر احتمال می‌دهید که گوشی شما توسط یک بدافزار هک شده یا روت شده‌است، آن را به یک فرد متخصص نشان بدهید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *