تکنیکهای امنیتی آیفون(iPhone): چگونه از آیفون خود در برابر هکرها محافظت کنیم (بخش اول)

یکی از باورهای غلط در مورد گوشی‌های آیفون این است که این گوشی‌ها قابل هک کردن نیست و امکان سرقت اطلاعات از آن وجود ندارد. هر چند سیستم عامل آیفونها یعنی iOS از سطح امنیتی خوبی برخوردار است اما نمونه‌های بسیاری از هک شدن این گوشی نیز توسط هکرها گزارش می‌شود که نشان می‌دهد هیچی گلی بی عیب نیست! در دنیای امنیت اطلاعات این موضوع پیچیده‌تر است و بهتر است همیشه فرض کنید ممکن است روزی شما هم قربانی هکرها باشید.

بنابراین بهتر است که تا جایی که امکان دارد راه را برای هکرها و سارقان اطلاعات دشوار کنید و با انجام پیشنهادات زیر سطح امنیتی گوشی خود را افزایش دهید. با ما همراه باشید…
 سیستم عامل گوشی خود (iOS) را بروز نگه دارید

اولین ترفند ما، بسیار ساده و آسان است. همیشه مطمئن شوید که آخرین نسخه سیستم عامل iOS موجود برای گوشی شما، روی آن نصب شده است. شماره نسخه iOS گوشی شما از چند شماره تشکیل شده است مثلاً 11.3.1. این یعنی نسخه اصلی iOS شما 11 است و نسخه فرعی آن 3 و زیر نسخه آن 1 است. در این بین تغییرات جزئی شامل تغییر زیر نسخه‌ها و تغییرات کلی شامل تغییر نسخه اصلی مثلاً از 11 به 12 می‌شود. نسخه قبل از نسخه 11.3.1، نسخه 11.3 بوده‌ است و با تغییراتی جزئی به نسخه 11.3.1 تغییر یافته است. شما حتی از این تغییرات جزئی نباید غافل شوید و اگر برای گوشی شما، یک آپدیت(بروزرسانی) جدید آمد، باید هر چه سریعتر آن را نصب کنید.

برای آپدیت به آخرین نسخه به منوی تنظیمات (Settings) بروید و در داخل آن گزینه عمومی (General) را انتخاب کنید و سپس روی بروزرسانی نرم افزار (Software Update) ضربه بزنید.

گزینه پیدا کردن آیفون من (Find my iPhone) را فعال کنید

یکی از امکانات خوب گوشیهای آیفون که برای مقابله با هکرها می‌توانید از آن بهره ببرید، گزینه «آیفون من را پیدا کن» یا “Find my iPhone” است. اگر شما گوشی خود را گم کنید، این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق یک گوشی یا تبلت با سیستم عامل iOS یا از طریق سایت اپل، مکان فعلی گوشی خود را پیدا کنید و در صورت نیاز اطلاعات شخصی روی گوشی خود را از راه دور پاک کنید.

این بدین مفهوم است که اگر هکری به گوشی گم شده یا دزیده شما دسترسی پیدا کند، چیزی نمی‌تواند روی آن پیدا کند. از طریق نرم‌افزار Find my iPhone (یا وبسایت iColud) وارد اکانت خودتان بشوید،  گوشی iPhone خود را از داخل لیست آن انتخاب انتخاب کنید.  گزینه «آیفون من را پاک کن» (Erase My iPhone) را بزنید و پس از آن تأیید را بزنید. اولین باری که گوشی شما به اینترنت وصل شود، اطلاعات آن به صورت اتوماتیک پاک خواهد شد.

از رمزهای عبور طولانی‌تر استفاده کنید

یک ابزار هک به نام GrayKey وجود دارد که می‌تواند رمز iPhone یا iPad را بشکند  و امنیت آیفون را به مخاطر بیندازد. در آمریکا نیروهای قضائی از آن برای پیداکردن رمز افراد استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار رمزهای چهار رقمی را ظرف چند ساعت می‌شکند و برای شکستن رمزهای شش حرفی تا چند روز زمان صرف می‌کند .

این دستگاه که به آیفون یا آیپد شما متصل می‌شود، مکانیزمهای معمول امنیتی آیفون که پس از زدن رمز برای چند بار اشتباه باید دقایقی صبر کنید تا دوباره رمز وارد کنید را غیرفعال می‌کند و رمزهای مختلف را روی گوشی شما امتحان می‌کند.

هر چند ممکن است شما نگرانی از بابت دستگیر شدن توسط پلیس و بازکردن قفل گوشی خود داشته باشید، اما همانطور که دستگاه GrayKey در اختیار نیروهای قضائی هست، ممکن است دستگاه‌های دیگری از این دست در اختیار مجرمان و افراد خلافکار باشد. پس تا زمانی که گوشی شما در برابر ابزارهای هک نظیر  GrayKey آسیب پذیر است، شما چگونه می‌توانید با این مشکل مقابله کنید؟

  • یک رمز عبور طولانی انتخاب کنید، رمزی که بیش از شش حرف باشد. برای شکستن یک رمز هشت حرفی، ممکن تا چند ماه زمان لازم باشد و یک رمز ده کاراکتری حدود ده سال زمان برای شکسته شدن نیاز دارد!
  • از کلمه عبوری استفاده کنید که شامل حروف الفبا به جای اعداد باشد. البته از حروفی استفاده کنید که معمولاً همراه هم استفاده نمی‌شوند و قابل حدس زدن نیستند.

در حالت که یک کد عبور صرفاً از اعداد صفر الی نه (0-9) استفاده می‌کند، یک عبارت عبور می‌تواند شامل حروف، ارقام و علائم با حساسیت به بزرگ و کوچک بودن حروف است که گوشی شما را خیلی سخت‌تر برای نفوذ و باز کردن قفل آن می‌کند، هر چند این کار باعث می‌شود در حالاتی که قصد دارید خودتان قفل گوشی را باز کنید زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

روش تنظیم یک رمز عبور جدید برای iOS:
  • تنظیمات را باز کنید
  • روی گزینه Touch ID & Passcode (یا Face ID & Passcode اگر iPhone X دارید) بزنید.
  • رمز عبور خود را وارد کنید
  • روی Change Passcode بزنید
  • رمز عبور خود را وارد کنید
  • روی بخش گزینه‌های رمز عبور بروید
  • از بین گزینه‌های موجود یا گزینه Custom Numeric Code (رمز رقمی سفارشی) یا گزینه Custom Alphanumeric Code (رمز حرفی-رقمی سفارشی) را انتخاب کنید
  • حالا رمز جدید را وارد و سپس تأیید آن را وارد کنید

هر چند ممکن است شما به دلیل TouchID (اثر انگشت) یا Face ID (تشخیص هویت از روی چهره) نیازی به رمز عبور نداشته باشید اما مثلاً اگر گوشی خود را برای بیشتر از شش روز استفاده نکنید یا آن را reset کنید، ممکن است به آن نیاز پیدا کنید.

[توضیح تکمیلی: دستگاه GrayCode روی iOS نسخه 12 و بعد آن کار نمی‌کند پس اگر گوشی شما از iOS 12 پشتیبانی می کند، هر چه زودترسیستم عامل آن را به روز رسانی کنید]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *