تکنیکهای امنیتی آیفون(iPhone): چگونه از آیفون خود در برابر هکرها محافظت کنیم (بخش سوم)

در این مقاله با سومین بخش از تکنیکهای مقابله با هک آیفون، لو رفتن اطلاعات کارتهای بانکی و همچنین جلوگیری از لو رفتن و هک تصاویر خصوصی آشنا می شویم. ادامه مطلب را مطالعه کنید…

دستیار صوتی اپل (Siri) را خاموش کنید

دستیار شخصی اپل، یعنی Siri، ابزاری کارآمد و مناسب در iOS است که به آنها اجازه می‌دهد تا بدون کمک دست از گوشی خود استفاده کنند.

فارغ از این که Siri چقدر ابزار خوبی است، این ابزار می‌تواند یاریگر هکرها باشد و اطلاعات شخصی شما در اختیار آنها قرار دهد. معمولاً Siri برای دسترسی به لیست مخاطبین(Contacts)، تصاویر و سایر اطلاعات شخصی از شما تأییدیه می‌خواهد اما روشهایی پیدا شده که با استفاده از Siri هنگامی که گوشی شما قفل شده است، افراد می‌توانند بدون پسورد قفل گوشی را باز کنند و گوشی شما دسترسی پیدا کنند.

برای محدود کردن دسترسی Siri هنگامی که در گوشی قفل است و در صفحه قفل (Lock Screen) هستید، به راحتی می‌توانید به بخش «تنظیمات» بروید و در آنجا گزینه «Touch ID & Passcode» را انتخاب کنید و در بخش «allow access when locked» یعنی اجازه دسترسی در هنگام قفل بودن، دکمه مربوط  به گزینه Siri را غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن گزینه تکمیل خودکار (Auto Fill)

مشابه Siri، نرم‌افزار Safari نیز اطلاعات ورود به اکانتهای مختلف شما را در بخش ذخیره کلیدهای (Key Chain)  اپل نگه داری می‌کند. این اتفاق بعد از تأیید کاربری زمانی که با موفقیت وارد یک سایت می‌شود، صورت می‌گیرد.

این گزینه ویژگی بسیار کارآمدی است که کمک می‌کند لازم نباشد اطلاعات ورود به سایتهای خیلی متنوعی را از آنها استفاده می‌کنیم، به خاطر بسپاریم. این قابلیت همچنین برای به خاطر سپردن اطلاعات کارتهای بانکی و اعتباری ما نیز استفاده می‌شود. به سادگی با زدن یک دکمه اپل تمام اطلاعات کارت بانکی ما را )منهای رمز آن(، در فرمهای بانکی پر می‌کند.

با این حال اگر گوشی ما دست هکرها بیفتید، دسترسی به تمام اکانتها و اطلاعات کارتهای ما خواهند داشت. برای مقابله با این وضعیت باید گزینه Auto Fill را غیر فعال کنید. برای این کار، به بخش تنظیمات بروید. در بخش Safari، به گزینه Auto Fill بروید و تمام دکمه‌های فعال را غیر فعال کنید.

از لو رفتن و منتشرشدن تصاویر iCloud جلوگیری کنید

در چند سال گذشته تصاویر مختلفی از افراد مشهور لو رفته است. در این بین بیشترین هزینه را سلبریتیهای زن پرداخته‌اند و تصاویر شخصی آنها به طور گسترده‌ای منتشر شده است. در بسیاری از این موارد حساب کاربری iPhone یا iCloud در این ماجرا دخیل بوده است.

این بدین مفهوم نیست که زیرساخت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اپل به طور کل ناامن است. تقریباً با اطمینان می‌توان گفت آیفون امن‌ترین و مطمئن‌ترین گوشی در بین گوشیهای موجود در بازار تلفنهای هوشمند است. اما هیچکس نمی‌تواند به طور کامل و با اطمینان راجع به امنیت تصاویر و اطلاعات شخصی‌اش صحبت بکند.

روشهای بسیاری وجود دارد که به شما کمک می‌کند جلوی نشر تصاویر شخصی خود و منتشرشدن آن توسط هکرها را بگیرید. «تأیید هویت دو مرحله‌ای» و یا بازبینی سؤالات امنیتی اکانت کاربریتان در اپل، هر دو روشهای مناسبی هستند. روشهای دیگری نیز وجود دارد که در مقالات بعد در باره آنها مفصل تر صحبت خواهیم کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *