تکنیکهای امنیتی آیفون(iPhone): چگونه از آیفون خود در برابر هکرها محافظت کنیم (بخش دوم)

در این بخش با دومین گروه از توصیه های امنیتی برای مقابله با هک شدن آیفون آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید….

پاک کردن خودکار محتوای آیفون (Auto-Wipe)

این گزینه ممکن است به نظر بعضی یک مقدار آزاردهنده و عجیب باشد اما برای مواقعی که کسی قصد دارد بدون اجازه به محتویات گوشی شما دسترسی پیدا کند، گزینه خوبی است. با فعال کردن این گزینه، اگر رمز عبور شما ده بار اشتباه وارد شود، آیفون محتویاتش را به صورت خودکار پاک می‌کند.ممکن است کمی نگران کننده به نظر برسد اما مواردی گزارش شده که افرادی که در حال طبیعی نبوده‌اند (بدلیل مصرف مواد الکی و …)، این گزینه را فعال کرده‌اند و با وارد کردن اشتباهی رمز، تمام اطلاعات شخصی خود را پاک کرده‌اند.

افرادی هم هستند که معمولاً تمایل ندارند که گزینه بک‌آپ روی iCloud را فعال کنند. ما پیشنهاد می‌کنیم اگر شما گزینه Auto-Wipe را فعال می‌کنید، همزمان با آن گزینه بک‌آپ روی iCloud را هم فعال کنید. این بدین خاطر است که اگر فردی بدون اجازه شما سعی کرد قفل گوشی شما را باز کند و اطلاعات آن اتوماتیک پاک شد، شما تمام محتویات گوشی را می‌توانید از طریق iCloud بازیابی کنید.

برای فعال کردن این گزینه باید مسیر زیر را طی کنید: تنظیمات، بخش Touch ID & Passcode و در داخل آن باید گزینه ‘Erase Data’ را فعال کنید.

اجتناب از بازکردن لینکهای ناشناس

نیاز به توضیح خاصی در این باره نیست، اگر شما از طریق پیامک، ایمیل یا صفحه‌ای در وب لینکی را دریافت کردید، آن را باز نکنید. این لینک ممکن است «احتمالاً» تهدیدی برای امنیت گوشی شما باشد و گوشی شما را هک کند. برخی دیگر ممکن است روی شما را به صفحه‌ای که ظاهری مشابه سایتهای محبوب و متداول مثل Gmail دارند، هدایت کند و بدین وسیله اطلاعات اکانت ایمیل شما را بدست هکر بدهند.

این نوع از حملات متداول است و در دنیای واقعی بسیار رخ می‌دهد. بنابراین لازم است در چنین مواردی حسابی دقت کنید.

قانون کلی در این باره این است که اگر ظاهرا ایمیل/پیامک معمولی نیست، اصلاً آن را باز نکنید. این اتفاق برای ضمیمه(Attachment)های ایمیل هم صادق است. هر چند گزارشهای زیادی در این مورد وجود ندارد که هکرها با این روش توانسته باشند آیفون را هک کنند، اما این توصیه را به عنوان یک قاعده کلی رعایت کنید.

دسترسیها و مجوزهای نرم‌افزارها را غیرفعال کنید

گام بعدی در مقابله با هکرها این است که دسترسی و مجوزهای اعطاء شده به نرم‌افزارها را محدود یا حذف کنید. هنگامی که شما از نرم‌افزار(Appها) در iOS استفاده می‌کنید، معمولاً نرم‌افزارها از شما درخواست می‌کنند که به آنها اجازه دسترسی‌های مختلفی را بدهید؛ مانند دسترسی به دوربین، میکروفون، لیست مخاطبین(Contacts) تا بدین وسیله از حداکثر امکانات آن نرم افزار بتوان بهره برد.

هر چند دادن چنین دسترسی‌های به یک نرم‌افزار بدین مفهوم است که شما می‌توانید به تمام امکانات آن دسترسی داشته باشید، اما از سوی دیگر به آن نرم‌افزار اجازه می‌دهید تا به اطلاعات خصوصی شما دسترسی داشته باشد.

البته اپل در سیاستهای خود، به نرم‌افزارهایی که اطلاعات خصوصی کاربران را مورد سوء استفاده قرار می‌دهند و حریم خصوصی تعریف‌شده توسط اپل را نقص می‌کنند، فرصت بقاء نمی‌دهد. گزارشی در این باب هم تا کنون ارائه نشده، اما این هم یک احتمال است.

در هر حالت، اگر برنامه‌ای را روی آیفون نصب کردید که چندان معروف و شناخته شده نیست، یا آن را پاک کنید یا دسترسیهای آن را محدود کنید. برای این کار، به بخش تنظیمات، حریم خصوصی (Privacy) بروید و دسترسی‌هایی را که می‌خواهید از آن برنامه بردارید، خاموش کنید. متأسفانه این قابلیت وجود ندارد که تمام دسترسی‌ها را به یک باره حذف کنید و باید دسترسی‌ها را تک به تک خاموش کنید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *